Teplá lázeň

teplá lázeň je nejpříjemnější a nejjednodušší způsob, jak se zbavit únavy tělesné i duševní. Její účinek se ještě umocní, když se odehrává relaxační rituál v koupacím sudu pod širým nebem místo v koupelně nebo v jiném uzavřeném prostoru.

Vodoléčba

vodoléčba, v současnosti nazývaná také hydroterapie, se jako forma terapie začala uznávat již v antické době a byla nepostradatelnou součástí životního stylu Římanů a Řeků. U pramenů vody považovaných za léčivé a na tlakových prameništích byly zakládány vodní léčivé lázně. Voda je velmi vzácný a univerzální nástroj, který při správném užívání má bohatý a výjimečný vliv na lidský organismus. Od pradávných časů až po současnost je hydroterapie používaná k léčbě

  • artritidy,
  • revmatismu,
  • odbourávaní stresu,
  • svalové a kloubní terapii,
  • povzbuzení i uvolnění a stejně tak i k léčbě nespavosti.

Privátní lázně mají velkou výhodu, na koupací sud není třeba velký pozemek. Vejde si i na malou zahrádku. Jediné, čím byste si měli být jisti, je pravidelné a časté užívání. Protože častý a pravidelný pobyt v teplé lázni přináší zdravotní výsledky.

Doporučená teplota koupání: aby lázeň fungovala relaxačně, musí mít vyšší teplotu než má lidské tělo, to je 38 až 41 stupňů. V koupacím sudu se nezahříváme plaváním jako v bazénu. V koupacím sudu sedíme klidně a maximálně se necháváme masírovat proudem vody nebo vzduchu. Pustíme všechny problémy z hlavy a užíváme si klidu a pohody. Za 20 minut se organismus zbaví stresu a únavy.

Jak to funguje

jak je možné, že pouhým posezením v teplé vodě si tělo odpočine? Vysvětlení je jednoduché. Je to dáno fyzikálními efekty:

  • Vztlakem: mechanický efekt hydroterapie vzniká tím, že voda lidské tělo nadlehčuje, a to až o 90 % jeho hmotnosti. Ve vodě pociťujeme stav beztíže, což přináší okamžitou úlevu přetěžovaným kloubům. Mechanický efekt také posiluje kardiovaskulární systém, uvolňuje svalové napětí, stimuluje imunitní systém a odbourává stres.
  • Teplotou: tzv. termální efekt hydroterapie vzniká teplotou lázně, při niž se organismus zklidní, uvolní a zpomalí aktivitu vnitřních orgánů. Pobyt v příliš teplé vodě nás vysiluje a unavuje a neprospívá lidem s vysokým tlakem a kardiakům. Pobyt v příliš chladné vodě vede k prochladnutí.

Výhodou koupacího sudu je pobyt v teplé vodě na čerstvém vzduchu po celý rok.
Pozor na závislost, člověk, který si na blahodárný účinek koupacího sudu zvykne, nemůže už bez něho být.